Małe ogrody zawsze są dużym wyzwaniem - Zimozielony ogród w Warszawie

Gdy marzenia właścicieli ogrodu są w opozycji do uwarunkowań jakie daje im ogród, wtedy wiemy że architekta krajobrazu czeka prawdziwe wyzwanie 🙂  Walorem ogrodu były istniejące duże drzewa, które zawsze są cennym elementem w krajobrazie. Natomiast wyzwaniem było znaczne zacienienie ogrodu, konieczność osłonięcia by nadać kameralnego charakteru aranżacji oraz niewielki metraż, w którym musieliśmy uwzględnić całkiem sporo elementów. 

Kluczowe było wizualne rozjaśnienie ciemnej, przytłaczającej przestrzeni oraz wprowadzenie roślinności zimozielonej, która sprawi że ogród będzie przytulny nawet zimą. Postawiliśmy na odmiany roślin, które swoim odcieniem rozświetlą przestrzeń, np. niebieskawe jałowce 'Skyrocket’, ostrokrzewy z białym brzegiem 'Argentea marginata’ oraz cis 'Fastigiata aurea’ o złotym odcieniu. Akcentami kolorystycznymi były rośliny o bordowym odcieniu – śliwa wiśniowa, żurawki oraz krzewuszki, dodatkowo kwitnące róże pnące oraz płożące, które trafiły
w najjaśniejsze punkty w ogrodzie.

W ogrodzie pojawiły się dwa tarasy. Mały taras przy wejściu to punkt, gdzie pada najwięcej promieni słonecznych. Jest idealnym miejscem na poranną kawę. Drugi taras to miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Inwestorom zależało aby taras był duży, ale też priorytetem było utworzenie trawiastej przestrzeni do zabawy dla dzieci. Aby pogodzić te dwie kwestie, zaproponowaliśmy taras w nietypowym kształcie, co sprawiło, że przestrzeń tarasowa jest duża i ustawna oraz pozwoliła na wytyczenie optymalnego obszaru na trawnik.