Rearanżacja ogrodu w Nowym Dworze Mazowieckim​

Bardzo ciekawym projektem jaki realizowaliśmy w 2018 roku była aranżacja ogrodu na działce o powierzchni ok. 1000 m2. Ogród powstawał na miejscu dawnego ogrodu, gdzie było już dużo roślin i zależało nam aby stworzyć nową przestrzeń wykorzystując jak najwięcej roślinności jaką tam zastaliśmy. Jednocześnie zależało nam aby uporządkować przestrzeń i stworzyć nową formę, pasującą do nowego domu.

Budynek znajduje w centralnej części niemal prostokątnej działki, co pozwoliło na uzyskanie dwóch dużych przestrzeni po obu stronach domu. Jedną część stanowi urozmaicona pod kątem roślinności aranżacja. Ta malownicza strefa otacza taras, dając również dyskretne osłonięcie od strony ulicy oraz otaczającej zabudowy. Swobodna aranżacja o łagodnych liniach tworzy bardzo przytulne wnętrze. Nasłonecznienie w tej strefie, obecność dużych drzew oraz ułożenie sąsiedniej zabudowy pozwoliło na stworzenie kilku różnorodnych skupisk roślin. W części osłoniętej od wiatru i dobrze nasłonecznionej znajduje się grupa traw ozdobnych, która przechodzi następnie we wrzosowisko. Towarzystwo brzóz idealnie dopełnia całość. W miejscu najbardziej zacienionym stworzyliśmy kompozycję z różnych odmian funkii oraz rododendronów.

Ciekawym elementem ogrodu jest piwniczka ogrodowa stworzona na wzór dawnych ziemianek. Porasta ją kompozycja z szałwii, lawendy, karłowej odmiany sosny górskiej oraz rozplenicy japońskiej. Rabata na podwyższeniu bezpośrednio otacza taras.
Strefę wejściową ozdabiają hortensje bukietowe oraz kuliste katalpy. 

Drugą cześć stanowi trawnik otoczony roślinnością w dużej mierze przesadzoną ze ‘starego’ ogrodu. Strefa nie została zamknięta pod kątem kompozycyjnym, ale nie bez przyczyny. W dalszej części działki nie widocznej już na projekcie w chwili obecnej znajduje się ogród warzywny. Brak zamknięcia kompozycji pozwala na dalsze rozbudowanie ogrodu w przyszłości.

Zdjęcia poniżej wykonane zostały 1,5 roku po założeniu ogrodu. Zieleń jest w bardzo dobrej kondycji i cała aranżacja wygląda wspaniale. Stworzył się niesamowity klimat – jest przytulnie, a otaczająca zieleń koi zmysły

Zdjęcia poniżej wykonane zostały 1,5 roku po założeniu ogrodu. Zieleń jest w bardzo dobrej kondycji i cała aranżacja wygląda wspaniale. Stworzył się niesamowity klimat – jest przytulnie, a otaczająca zieleń koi zmysły