Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Listopad w ogrodzie

Opublikowany 2015/10/26

Zwiastunem późnej jesieni jest nie tylko krótki już dzień i nocne przymrozki, ale też dojrzewające szyszkojagody jałowca pospolitego czy też tracący liście buk pospolity i brzoza brodawkowata. To czas porządków w ogrodzie i odpowiedniego przygotowania roślin na zimę, by wiosną móc znowu cieszyć się ich urokiem.

Osłona roślin

Listopad jest najlepszym miesiącem na osłonę roślin. Wrażliwsze rośliny takie jak róże, hortensje czy aktinidie, zawsze osłaniamy na zimę. O sposobach okrywania roślin i odpowiednim wyborze metody napiszę niebawem. Ponad to na młode drzewka zakładamy ochronne tulejki, jeśli nie chcemy aby zajęły się nimi szykujące się do zimy zające czy inne gryzonie. 

 

Jesienny trawnik

A jak dbać o trawnik w listopadzie? – no cóż, niewiele nam już pozostaje. Nie rozstajemy się z grabiami, gdyż wiatr nieustannie będzie nam zapewniał gromadę liści do zgrabienia. Należy regularnie je usuwać, a przed odłączeniem systemu nawadniania ostatni raz podlać obficie trawnik. Chyba, że nie mamy do czynienia ze złotą polską jesienią, i deszcz zrobi to za nas. Po raz ostatni kosimy trawnik na wysokość ok. 3-4 cm, czyli dość krótko oraz usuwamy ściętą trawę. Dzięki czemu unikniemy pleśni śniegowej.

 

Co robić z liśćmi?

Nawiązując do spadających liści, warto pamiętać, że część z nich można wykorzystać! Stanowią one doskonałą warstwę ochronną np. dla roślin okrywowych. Liście chronią przed zbyt głębokim działaniem mrozu oraz obniżają nadmierne parowanie wody. Podczas rozkładu zimą i wczesną wiosną dostarczają roślinom składników pokarmowych. Jednak nie powinno się stosować w tym celu liści drzew owocowych, ze względu na znajdujące się tam często zarodniki, które mogą powodować choroby grzybowe. Takie liście najlepiej usunąć z ogrodu, a pozostałe można przeznaczyć na kompost.

 

 

Czy sadzić drzewa i krzewy?

Jak najbardziej! Sadzenie wczesną jesienią jest świetnym rozwiązaniem. Zwłaszcza dla roślin kwitnących wiosną i wczesnym latem oraz formowanych żywopłotów. Należy zwrócić jedynie uwagę na to by ziemia nie była zamarznięta bądź zbyt mokra. Możemy jeszcze sadzić byliny, ale ze względu na spowolniony jesienią wzrost korzeni, sadzimy wyłącznie z bryłą korzeniową. W warzywniku warto przygotowywać ziemię na następny sezon. Glebę spulchniamy, przekopujemy i nawozimy.

 

 

Konserwacja narzędzi i sprzętu ogrodniczego

Ważnym zadaniem jest zabezpieczenie systemu nawadniającego, jeśli taki posiadamy w ogrodzie, jak również zabezpieczenie zewnętrznych kranów, pomp i filtrów (np. w oczku wodnym). Jak już większość narzędzi nie będzie nam potrzebnych dobrze jest dokładnie je oczyścić, zabezpieczając przed rdzą i niszczeniem. Sprzęt ogrodniczy konserwujemy – polecam skorzystać z szerokiej oferty preparatów przeznaczonych do czyszczenia i pielęgnacji kosiarek, pilarek, nożyc, itp. Wiele z nich jest biodegradowalna i bezpieczna dla środowiska.

 

Do dzieła! Zanim zastanie nas taki oto widok ;)

 

 

Tekst i foto: Magdalena Możdżeń
MM.Krajobrazy