Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Jak stworzyć ogród atrakcyjny zimą?

Opublikowany 2015/12/01

Śnieg i mróz ani trochę nie przeszkadza w ogrodzie, ani nie ujmuje mu uroku. Od grudnia do marca kwitną liczne rośliny, a niektóre z nich odsłaniają swoje walory dotychczas ukrywane pod liśćmi :)

 

Jak stworzyć ogród atrakcyjny zimą?

Rosliny kwitnące zimą? – oczywiście to możliwe!

Niektórym roślinom śnieg i mróz nie przeszkadza by mogły nas zachwycać swoim wyglądem. Między grudniem a marcem wrzośce kwitną na czerwono, różowo bądź biało, tworząc barwne kobierce o wysokości 15-25 cm. Do kwitnących zimą bylin zaliczamy miłka amurskiego (kwitnie na żółto), ciemiernika białego (białe kwiaty),  rannika zimowego (złoty), pierwiosnki (w zależności od odmiany kwitną na żółto, różowo i lila) oraz kosaćce żyłkowane (o niesamowicie niebieskich i fioletowych kwiatach).

 

 

W lutym można spotkać kwitnącą kalinę Viburnum x bodnantense. Zimozielone oczary pokazują piękne kwiaty również w lutym,
a czasem już w styczniu. Jako pierwsze pojawiają się cytrynowe lub czerwone kwiaty Hamamelis japonica, później pomarańczowo-czerwone bądź złociste, delikatnie pachnące kwiaty Hamamelis mollis. Krzew o nieprzypadkowej nazwie – zimokwiat wczesny – od grudnia do marca prezentuje na swoich gałęziach dzwonkowate kwiaty o ciekawym zabarwieniu - czerwonym wewnątrz i żółtym na zewnątrz. A przy tym pięknie pachnie wanilią.

 

 

 

Co jeszcze może zdobić nasz ogród zimą?

Oprócz roślin kwitnących zimą, atrakcyjnie wyglądają też rośliny, których owoce utrzymują się aż do wiosny. Takimi roślinami są: ognik, irga czy ostrokrzew. Poza tym kolor w ogrodzie zapewniają rośliny zimozielone oraz z ozdobnymi szyszkami, jak jodła koreańska. Innym przykładem jest dereń oraz tamaryszek pięciopręcikowy, które dopiero po opadnięciu liści pokazują ozdobne pędy w kolorze czerwieni oraz oliwnik o pędach srebrzystych.

 

 

 

Tekst i foto: Magdalena Możdżeń 
MM.Krajobrazy